O. s. Zeměloď připravuje mezinárodní stavitelskou dílnu Michaela Reynoldse, během níž získají účastníci základní znalosti a zkušenosti ve stavbě zemělodí a jejímž výsledkem bude první modelová česká zeměloď. Záštitu nad projektem převzalo Americké velvyslanectví v Praze (PDF).


Dílna, která se bude konat od pondělí 7. května do pátku 25. května 2012 nedaleko od Prahy, je již plně obsazena. Zájemce můžeme dát do seznamu náhradníků a pokud se uvolní místo, pošleme jim přihlášku. Poplatek za dílnu činí 6 000 Kč a jde v plné výši na stavitelskou dílnu.


Během stavitelské dílny vznikne také dokumentární film.


Zeměloď, kterou účastníci dílny postaví, bude spolu s pozemkem v majetku o. s. Zeměloď a bude sloužit veřejnosti jako informační a vzdělávací centrum radikálně soběstačného bydlení, které budou navštěvovat také studenti všech stupňů, školky, rodiče s dětmi. Návštěvníci si budou moci použité technologie prohlédnout a seznámit se s originálním konceptem zemělodi na vlastní kůži.


Pozemek, na kterém se bude mezinárodní stavitelská dílna konat, má rozlohu 23 500 m². Michael Reynolds ho během svého květnového přednáškového pobytu navštívil a byl místem okouzlen natolik, že ho určil jako evropské centrum zemělodí. Stavby si považuje natolik, že přiveze tři experty na své náklady.


Pozemek bude dále využit i k ekologickému pěstování plodin a drobnému chovu zvířat; Jirka Smítka nám již slíbil pár kůzlátek.


Toto velmi krásné místo se nachází jižně od Prahy. Souřadnice místa zatím na přání Michaela Reynoldse nezveřejňujeme; můžete si ale prohlédnout několik snímků pozemku (na stránce Foto) a videozáznam z návštěvy pozemku během květnového pobytu arch. Reynoldse v České republice (na stránce Video).


Řada ochotných lidí po celých Čechách i Moravě již sbírá na stavbu spoustu materiálu - běžného i odpadního. V neposlední řadě však jde i o finanční zajištění projektu stavby první zemělodi ve střední Evropě: náklady na stavitelskou dílnu s celým týmem M. Reynoldse a na zeměloď odhadujeme na 2 mil. Kč.


Proto jsme se rozhodli pro fundraising. Vaše dary, finanční i jiné, budou použity na úhradu nákladů spojených s organizací stavební dílny a na první zeměloď v srdci Evropy.

Transparentní účet (Kč, €, USD):

  1.     Raiffeisenbank

  2.     Valentinská 9, Praha 1

  3.     č. účtu 500 51 500 / 5500

  4.     IBAN: CZ45 5500 0000 0000 5005 1500

  5.     SWIFT: RZBCCZPP

Stav účtu zde, starší dary zde.

Pozn.: za převod se neplatí žádné poplatky.

Fundraising na zeměloď

Vítáme každý dar.

Na peněžní dary vystavíme na požádání darovací smlouvu (PDF).


Děkujeme vřele za každý dar!