Prohlídky Zeměnky®

Cesta do Zeměnky

Zeměnka je u osady Sedliště nedaleko města Sázavy.

GPS: 49°51'50.000"N, 14°54'54.000"E


Cesta na dvou, třech i čtyřech kolech

Do města Sázavy, z ní (od mostu) vyjet na jih (vizte mapku níže - červená linka): Oldřichovo nábřeží, železniční přejezd, Lipová a pak zatočte doprava na Bělokozly. Po výjezdu ze Sázavy vjedete do lesa a v něm v polovině kopce odbočte doleva na Sedliště; je to v tom stoupání jediná odbočka, těsně před ní je trojúhelníková značka Křižovatka, pak malá zatáčka doleva a odbočka hned za ní (dá se snadno přejet). U odbočky je vlevo na stromě šipka Tábor Duha a několik dalších. Za odbočkou pořád rovně (trochu klesání), pak je vlevo pár chatiček tábora Duha a hned za nimi stojí Zeměnka, také vlevo. Parkovat lze přímo ve štěrkovém vjezdu na pozemek (který snadno poznáte podle oblouku a zdi z lahví a plechovek); ten odbočuje ze silnice doleva kousek pod malou bílou chatou, která je vpravo (jediná budova po pravé straně), ještě než začne silnice klesat. Nestůjte prosím na silnici (je úzká a je na ní provoz) ani nevjíždějte dál na pozemek. 

Pozor, od řeky autem přístup není.
Cesta autobusem resp. pěšky ze Sázavy

Z Prahy - Hájů jeďte autobusem 382 až na konečnou Sázava - aut. st., hned před žel. st. Sázava (dříve Sázava - Černé Budy). Z ní se kousek vraťte, zahněte doleva do ulice Nádražní, pak doprava a hned zase doleva nahoru do ulice Na Vápenkách a dál směrem na Bělokozly. A pak už podle instrukcí výše. Od nádraží do Zeměnky jsou to po silnici 3 km, pěšky cca 40 minut.


Cestu si můžete zkrátit: z ulice Na Vápenkách zahněte po zelené turistické značce doleva do uličky K Rakovce (první doleva) a dále pokračujte po zelené až do Zeměnky. Pozor: za posledním domem (po pravici) odbočuje zelená ostře doleva a zvolna klesá k železnici a k řece. Touto zkratkou jsou to od nádraží do Zeměnky 2 km, cca. 30 minut chůze.(klepnutím přejdete na mapy.cz)
Cesta vlakem

Nejlepší je dojet do zastávky Samopše, což je první zastávka za stanicí Sázava (dříve Sázava - Černé Budy) a z ní zkratkou: nejprve sejděte z nástupiště (u kterého je patník 42 km) a jděte podél kolejí směrem do Sázavy. Půjdete kousek po náspu, potom prochází trať průkopem a zatáčí doleva. Na konci zatáčky - 15 m před patníkem 42,4 km - odbočte kolmo doleva po pěšině po louce do kopce, až dojdete na silnici. Po ní pokračujte dále do kopce, až přijdete k Zeměnce (uvidíte ji hned nad lesem). Viz červená linka na mapce níže (není to značená turistická cesta).


Ze zastávky Samopše lze také jít po zelené značce; je to ale delší. Ta přetíná železnici hned před zastávkou. Dejte se po ní do kopce a jakmile vyjdete z lesa kolem bílé chatičky (na mapě není vidět) na úzkou silnici, bude Zeměnka vpravo před vámi na druhé straně silnice. Opět vizte mapka níže - zelená linka (je to značená turistická cesta).


Další možností je dojet vlakem do stanice Sázava (dříve Sázava - Černé Budy), která je hned vedle konečné autobusu, a od ní dojít pěšky jako při cestě autobusem (vizte výše).(klepnutím přejdete na mapy.cz)

 
Prohlídky jsou do odvolání zrušeny